Prečo ste sa rozhodli vydať leták pre mladých uisťujúcich ich o sexualite a identite?
Pri stretnutiach s mladými som si uvedomovala, že sú presýtení obsahom z internetu, ktorý sa nezakladá na pravde, ale na omyloch, polopravdách, hoaxoch… Pravda je pritom veľmi jednoduchá: ‚Môžu prísť pochybnosti o tvojej identite či sexuálnej náklonnosti, ale nechaj rozhodnutie na neskôr, keď sa hormonálne búrky utíšia‚.
Keď som sa s mladými stretávala, uvedomovala som si, že by som im chcela dať do ruky nejaké zhrnutie tej jednoduchej pravdy. Tak som pre nich asi pred 4 rokmi napísala letáčik. Pred prednáškou som si ho vždy rozmnožila v kopírke a po prednáške som mladým letáčiky rozdala.
Aký je hlavný odkaz letáka, ktorý je určený tínedžerom?
Aby si mladí uvedomili, že v období dospievania môžu prechádzať veľmi turbulentným obdobím a že v tomto čase nie je rozumné robiť fatálne uzávery, rozhodnutia o svojej sexualite, o sexuálnej orientácii, o pohlavnej identite. A ešte veľmi dôležitý odkaz je, aby budovali priateľstvá. To je pre budovanie identity veľmi dôležité.
Aká ja situácia na školách, na ktoré Vás pozývajú prednášať?
Musím skonštatovať, že aj v katolíckych školách sú deti, ktoré sa nechali mediálnym mainstreamom a sociálnymi sieťami natoľko ovplyvniť, že problémy dospievania neriešia hľadaním a liečením príčiny, ale veľmi nelogickou skratkou a prispôsobovaním sa nezdravým manipulujúcim názorom.
Mladí ľudia sú ochotní pripustiť takú nepravdu, že pohlavie sa dá zmeniť a dokonca, že je to v pohode. Jeden žiak 8. ročníka mi povedal, že pozná 500 šťastných transsexuálov. To znamená, že naše deti sú schopné dostať sa do takej online sociálnej bubliny, ktorá ich môže úplne zdeformovať. Musíme s nimi o ich názoroch hovoriť, klaďme im otázky, čo si myslia o pálčivých témach, pokúsme sa im vysvetliť, čo je pravda.
Je situácia na cirkevných školách uspokojivá? Alebo aj tam niektorí žiaci pociťujú homosexuálnu príťažlivosť či pocit žitia v nesprávnom tele?
Problémy s identitou riešime aj v cirkevných školách. V podstate to súvisí s tým, že deti sa na internete dostanú k čomukoľvek. A pokiaľ nemajú deti pevné základy, nie sú dobre ukotvené, nie sú odborne a informačne vybavené, duchovne zrelé, a/alebo majú neobmedzený prístup k internetu, tak sa nechajú veľmi ľahko zmanipulovať.
Súvisí s touto situáciou aj vydanie Vašej knihy Mladým pravdu? Akú pravdu im chcete povedať?
Áno, knihu Mladým pravdu som napísala pre dospelých: pre učiteľov, rodičov, katechétov, sprievodcov mladých. Ale dostala som spätnú väzbu aj od mladých ľudí. Jeden asi 22-ročný chlapec po prečítaní knihy napísal, že kniha prišla práve včas, že je za ňu vďačný. A naopak, jedna mamička piatich detí mi napísala: „Škoda, že som to nevedela skôr.“ Takže knihu si môžu prečítať aj mladí ľudia. Je tam napísané všetko o tom, čo je pre pekný vzťah medzi mužom a ženou dôležité, o plánovaní rodičovstva aj o etických dilemách; je tam vysvetlený neetický prenájom materníc a dotýkam sa aj témy homosexuality, transsexualizmu, masturbácie, pornografie. Čitateľom chcem v knihe odovzdať fakty o antropológii človeka, biologické, medicínske fakty, ale aj vedecké výskumy a odporúčania, ako komunikovať s mladými v čase rôznych turbulencií.
Čo ponúkate učiteľom a rodičom na webe www.ucitelom.sk?
Na webe ucitelom.sk ponúkame mnohé informácie z tejto knihy, ale sú tam aj prednášky zo seminárov pre učiteľov a veľmi dobré videá alebo filmy. Je to obsah, po ktorom môžu siahnuť dospelí i mladí a je ľahko dostupný. Cieľom dnes musí byť zjednodušenie dostupnosti pravdivých informácií v záplave hoaxov a poloprávd.
Čo – v stručnosti – odporúčate učiteľom a rodičom v prípade, že sa stretnú s mladým človekom, ktorý má uvedené pocity?
Milovať, byť milosrdný. Snažiť sa počúvať a pochopiť (nie akceptovať), urobiť si čas na rozhovor s mladým človekom. Skúsiť sa dopátrať príčiny, prečo má pochybnosti o svojej pohlavnej identite. Citlivo vysvetľovať, že pohlavie sa nedá zmeniť. Viesť mladých ľudí k tomu, aby budovali hlboké priateľstvá aj s ľuďmi rovnakého pohlavia, pretože pre potvrdzovanie pohlavnej identity je to veľmi dôležité. Upokojiť a upokojovať. (‚Ak teraz obdivuješ niekoho, kto je rovnakého pohlavia ako ty, nemusí to znamenať nič výnimočné ani zlé. Teraz sa deje v tvojom tele veľká hormonálna búrka a preto sa ti môžu páčiť aj ľudia tvojho pohlavia. Hľadáš vzory vo svojom vlastnom pohlaví, hľadáš svoj ideál krásy, hľadáš kamarátov, kamarátky… To všetko je v období dospievania normálne, môžeš prechádzať homoerotickou fázou, ktorá takmer u každého do obdobia dospelosti zanikne. Prechádza ňou veľa mladých ľudí. Nerob teraz žiadne uzávery a rozhodnutia. Neskôr by Ťa to mohlo veľmi mrzieť.‘) Netlačiť na stereotypy: dievča nemusí nosiť sukne, chlapec nemusí byť „drsniak“. Varovať pred nežiadúcimi účinkami hormonálnej a chirurgickej tranzície, teda pred operáciami či užívaním chemických hormónov, ktoré môžu veľmi poškodiť zdravie. A povzbudzovať ku kamarátstvam, k hlbokým priateľstvám. Veď tie nás sprevádzajú aj vtedy, keď vstúpime do manželstva a obohacujú náš život.
Mladí radi sledujú videá. Viete odporučiť nejaké videá pre nich v týchto chúlostivých témach?
svedectvo Zoe Hawes, ktorá prechádza detranzíciou – zvrátením “zmeny pohlavia” (necelé 3 min.)
svedectvo Chloe Cole, ktorá prechádza detranzíciou – zvrátením “zmeny pohlavia” (cca 7 min., so slovenskými titulkami)
Walt Heyer bol 8 rokov trans”ženou” a ľutuje to (10 minút)
Upútavka na nový dokument o ženách, ktoré začali tranzíciu a potom to ľutovali: The Detransition Diaries (3.32 min.)
katolícky kňaz Father Mike o transgenderi (preložené do slovenčiny, 8 minút)
Nový film /dokument o absurdnosti trangender ideológie: What is a woman? Áno, je veľa vzácnych videí a svedectiev, napríklad:
ex-homosexuáli a ex-transsexuáli: Ak už nechceš byť gayom alebo transsexuálom, nemusíš a iné.
Aký je odkaz katolíckej cirkvi pre ľudí s homosexuálnou príťažlivosťou či pocitom transsexuality?
Katolícka cirkev zdôrazňuje Božie zjavenie o tom, že každý človek je stvorený na Boží obraz a je milovaný. Boh pri stvorení žiadneho človeka neurobil chybu, nevložil nás do nesprávneho tela/pohlavia. Cirkev rešpektuje dôstojnosť každej ľudskej osoby a odmieta akúkoľvek nespravodlivú diskrimináciu človeka. Homosexuálne úkony, teda činy, sú svojou vnútornou povahou „nezriadené“. Sú proti prirodzenému zákonu. Zatvárajú totiž pohlavný úkon pred darom života. Nepochádzajú z opravdivého citového a sexuálneho dopĺňania sa. V nijakom prípade ich nemožno schvaľovať. Homosexuálne cítiacim ľuďom sa Cirkev na Slovensku venuje prostredníctvom Linky Valentín, ale aj mnoho kňazov je zároveň duchovnými sprievodcami týmto ľuďom. Sú rovnako prijímaní ako všetci iní. Aj tu platí to, čo pre všetkých: hriechu sa treba chrániť, zlu vyhýbať – nie pre samotný zákaz, ale pre naše dobro a šťastie. Milovať hriešnika, nenávidieť hriech.
Vďaka Nadácii Fides et Ratio ste vytlačili a už rozdistribuovali 20 000 letákov. Aktuálne realizujete druhú várku 20 000 letákov, na ktorú zbierate peniaze. Prečo by Vás mali ľudia finančne podporiť?
Z ľudského hľadiska bojujeme trochu nerovný boj. Nepotkýname sa o sponzorov, ktorí by nám natláčali kopy peňazí, aby sme robili našu činnosť, aby sme zaplatili materiály, lektorov, preložili zahraničné knihy o vzťahoch… Veľmi veľa vecí robíme vo voľnom čase a za vlastné peniaze – tvoríme, píšeme, tlačíme materiály, rozdávame, cestujeme, prednášame… Už toto je veľký osobný vklad, aj vklad našich rodín. A samozrejme, ak sa zrodí myšlienka, materiál, prednáška, treba ju k čitateľovi, poslucháčovi nejako dostať – je potrebné vytvoriť webovú stránku alebo zaplatiť reklamu na sociálnych sieťach. Aj tu dávame zo svojho.
Finančná podpora aspoň na tlač letákov či iných pripravovaných materiálov pre mladých by bola veľkou pomocou. Som však presvedčená, že nám všetkým záleží na našich deťoch a chceme, aby dostali do rúk kvalitné materiály, nie lacné alebo dokonca perverzné knižky, ako sa objavili v nedávnych mesiacoch. Chceme dať mladým ľuďom materiály, ktoré sú odborne, vizuálne i hodnotovo dobré a som veľmi vďačná za každé euro, ktoré ľudia do mladých investujú.
rozhovor viedol Tomáš Kováčik
Obsah letáka: