Otvárací ceremoniál olympijských hier v Paríži 2024 vyvolal negatívne ohlasy v kresťanskom svete. Francúzski biskupi a neskôr aj Vatikán kritizovali scénu, ktorá parodovala obraz Leonarda da Vinciho „Posledná večera“, kde učeníkov Ježiša Krista stvárnili drag queens a transgender modelka. Zároveň takmer nahý spevák napodobňoval gréckeho boha vína Dionýza, čo vyvolalo pohoršenie najmä medzi kresťanmi. „Svätá stolica bola zarmútená niektorými scénami na otváracom ceremoniáli olympijských hier v Paríži a nemôže sa nepripojiť k hlasom, ktoré sa v posledných dňoch ozývajú a vyjadrujú poľutovanie nad urážkou mnohých kresťanov a veriacich iných náboženstiev,“ uviedol Vatikán vo svojom vyhlásení.
Organizátori ceremoniálu sa síce vyjadrili, že ich zámerom nebolo nikoho uraziť, ale skutočné ospravedlnenie chýbalo. Tento čin bol vnímaný ako pretláčanie progresívnej agendy a urážka jedného z kľúčových momentov kresťanskej viery – poslednej večere. Kritika smerovala aj na politické prejavy a propagandu, čo je v priamom rozpore s Olympijskou chartou, ktorá zdôrazňuje politickú neutralitu a ochranu športovcov.
Ďalšou kontroverziou olympiády boli zápasy v ženskom boxe, ktorých sa zúčastnili osoby, u ktorých je silné podozrenie z neférovej výhody v podobe mužských chromozómov XY (pravdepodobne ide o poruchu s názvom intersexualita alebo hermafroditizmus (obojpohlavnosť), pozn.). Alžírsky boxer/boxerka Imán Chalíf, ktorá neprešla testami pohlavia, bojovala proti talianskej boxerke Angele Cariniovej, zdolala ju za 46 sekúnd, čo vyvolalo vlnu odporu. Napriek fyzickým rozdielom medzi mužmi a ženami, ktoré môžu mať v boxe nebezpečné následky, Medzinárodný olympijský výbor umožnil tieto zápasy.
V kontraste s týmito kontroverziami stoja úspechy slovenských športovcov, ktoré nám pripomínajú skutočného ducha olympiády. Z úspechu slovenských športovcov sa tešíme, najmä z medaily Mateja Beňuša, ktorý získal tretie miesto vo vodnom slalome.
Úspechy športovcov nám pripomínajú, že olympiáda by mala byť hlavne o športe a športových výkonoch, nie o politických alebo ideologických posolstvách. Otvárací ceremoniál a zmiešané boxerské zápasy ukázali, že politické ideológie a nevhodné praktiky nemajú miesto na olympiáde, ktorá by mala spájať národy v duchu športovej súťaže a fair play.
Olympijské hry by mali oslavovať športovcov a ich výkony, nie slúžiť ako platforma na propagáciu kontroverzných a často polarizujúcich politických názorov. V dnešnej dobe, keď je svet opäť veľmi silne rozdelený, potrebujeme viac než inokedy podujatia, ktoré nás spájajú a pripomínajú nám hodnoty fair play, úcty a rešpektu voči druhým.
(foto: Záber z otváracieho ceremoniálu Olympijských hier v Paríži 2024. Zdroj: Twitter)