Pre kresťanov, a zvlášť pre katolíkov, existuje povinnosť svätiť nedeľu. Nedeľa však na Slovensku nie je dňom pracovného pokoja v oblastiach ekonomiky, ktoré by sa jeden deň v týždni bez pracovníkov zaobišli, napríklad v maloobchode a niektorých službách. Pritom s obmedzením nedeľného predaja súhlasí Konfederácia odborových zväzov SR, mnohí malí i veľkí obchodníci aj veľká časť obyvateľstva (až 72%).
Napriek tomu, že Slovensko je oproti iným krajinám kultúrne silnejšou kresťanskou krajinou a Slováci sú historicky kresťanským národom, voľná nedeľa nie je u nás realitou. Úplné či čiastočné obmedzenie predaja tovarov v nedeľu je pritom realitou v Poľsku, Rakúsku, Dánsku, Nórsku, Nemecku, Spojenom Kráľovstve, Grécku, Španielsku či Francúzsku.
Organizátor petície adresovanej poslancom parlamentu, ktorá podporuje aktuálne predložený návrh zákona na zákaz nedeľného predaja, Spoločenstvo Ladislava Hanusa, vo svojej podpisovej akcii uvádza aj slová katolíckych biskupov z pastierskeho listu z roku 2002:
„V nedeľu, v deň Boha Stvoriteľa, má sa zastaviť každý človek i celé ľudstvo, oddýchnuť si od každodennej práce, obdivovať krásu stvorenia, ďakovať Bohu za celý vesmír. Osobitne máme ďakovať za každodenný chlieb a za všetky dobrá nebeskému Otcovi, ktorý sa stará o nebeských vtákov, šatí poľné ľalie, avšak viacej sa stará o človeka, o každého jedného z nás. To znamená nedeľný odpočinok.
O tento zážitok oberá človeka nedeľný zhon za prácou, ziskom a hľadaním vlastných záujmov, čo aj prístupných, ako je šport, rekreácie, turizmus. Aj štátne zákony rešpektujú deň pokoja pre veriacich. Avšak supermarkety, podnikatelia, ale aj iné inštitúcie nezachovávajú tento zákon. Týmto trpí naša spoločnosť, naše rodiny i jednotlivci.“
„Človek nežije preto, aby pracoval. Pracuje preto, aby žil,“ zdôrazňuje SLH a dodáva: „Biskupi vyzývajú veriacich a verejnosť, aby sa postavili proti trendu, ktorý robí z ľudí „len nástroje a otrokov svojich finančných záujmov… Súčasná rodina sa dostala do krízy a jednou z príčin je znesvätenie nedele, rozbitie rodinného spoločenstva. Rodinné spoločenstvo je viac ako sú záujmy jednotlivcov, či už je to šport, turistika, rekreácia. Šťastná rodina je akoby pozostatkom raja.““
Slovenská kultúra má svoj typický týždenný rytmus, ktorý sa vyznačuje víkendovým spomalením a venovaním sa rodine, náboženským povinnostiam i rekreácii. Aj na tento fakt upozorňuje organizátor petície, dáva do pozornosti tradíciu rodinného obeda, návštevy známych, nedeľný futbal či víkendovú rekreáciu a dodáva: „Voľná nedeľa, deň oslobodenia od práce a ekonomickej aktivity, sa preto týka všetkých ľudí bez ohľadu na ich náboženské presvedčenie.“
Nedeľa voľná od predaja je podporovaná aj právom na náboženskú slobodu, ktoré sa Slovenská republika zaviazala dodržiavať. Ak by sa veriaci kvôli pracovným povinnostiam nemohli zúčastniť v nedeľu bohoslužby, toto právo by bolo iba formálnym.
Organizátor petície zdôrazňuje aj to, že veľmi vysoké percento pracovníkov obchodu tvoria ženy (70%) a apelujú na poslancov, aby prijali voľnú nedeľu aj preto, aby podporili rodinný život, občianske priateľstvo a zmiernili ekonomickú diskrimináciu žien zamestnaných v maloobchode, ktoré sú nezriedka nútené pracovať v nedeľu. Apeluje na zákonodarcov tým, že „štát nemá podliehať ekonomickým záujmom, naopak, má chrániť oprávnené ľudské záujmy pred ekonomickými. Pestovanie duchovných záujmov – vzťah k Bohu, rodinné a priateľské vzťahy, poznávanie, rozvíjanie umeleckých i športových záujmov a pod. – robí ľuďmi skutočne slobodnými a podporuje duševné aj telesné zdravie i občiansky život.“
[fotografia: Mária Švecová, Človek a Viera]