Aktuality

Divadelné predstavenie František prinesie okrem tradičnej legendy aj humor a populárny gregoriánsky chorál

Nadácia Fides et Ratio podporila vznik divadelného predstavenia František od autorky s pseudonymom Katja Vox. Jeho hlavnou témou je chudoba. Autorka prostredníctvom jeho spracovania premýšľa nad tým, čo zlé, ale aj dobré môže taká chudoba človeku priniesť.

Pred niekoľkými dňami nám sama Katja Vox odpovedala na niekoľko otázok a prezradila niečo o sebe aj o tomto predstavení:

Aké je vaše rodinné zázemie, z akého prostredia pochádzate?

Pochádzam z Trnavy a som kultúrne spriaznená so západným Slovenskom, so stopami bernolákovcov v tomto kraji, s Malými Karpatami a s nížinou, na ktorej vidíte ľudí dlho prichádzať a aj dlho odchádzať, ako píše Ladislav Ballek. Moja mama si doteraz zachováva veľký kultúrny rozhľad a lásku k umeniu mám asi po nej.

Ako ste sa dostali k umeleckej tvorbe? Čomu ste sa v minulosti venovali a čomu za venujete aktuálne?

Tvorila som odjakživa, pretože pri tvorbe sa cítim úplne slobodná. Moja tvorba bola doteraz čímsi, čo ma najmä vnútorne uspokojovalo, len v poslednej dobe sa niečo dostáva aj pred publikum – najmä v rámci Noci kostolov a Bratislavských Hanusových dní. Išlo vždy o divadelné predstavenia.

Čo konkrétne plánujete vytvoriť aj vďaka podpore Nadácie Fides et Ratio?

Vďaka podpore Nadácie Fides et Ratio vzniklo divadelné predstavenie – na motívy života svätého Františka z Assisi. Zamerala som sa na otázku jeho chudoby – z čoho toto rozhodnutie pramenilo, prečo sa rozhodol pre extrémne nevlastnenie, čo s ľuďmi môže urobiť nedobrovoľná chudoba, kde a kedy chudobu vnímame a kde nám je ľahostajná, ako správne vlastniť a koľko je morálne  vlastniť… to sú otázky, ktoré sa mi pri štúdiu prameňov vynárali a ktoré nejako reflektuje aj spomínaný text hry.

V akej fáze tvorby tohto diela aktuálne ste?

Autorský text bol napísaný do konca januára, prebehli kastingy a obsadenie hry, momentálne intenzívne skúšame s mladými hercami a herečkami, réžie sa ujala Rebeka Lukáčová.

Kedy bude asi dielo dokončené a kde ho budeme môcť vidieť?

Plánované sú zatiaľ dve predstavenia – 22.6. a 23.6.2024 v Teatro Colorato v Bratislave – verím, že hra si nájde svojich divákov a že okrem krásy legendy a spevu gregoriánskej scholy Vox cantoris, sa divák aj pousmeje – najmä ten, ktorý pozná určité premeny a konštanty slovenskej (katolíckej) reality. 

 

Premiéra divadelného predstavenia František, ktorého vznik Nadácia Fides et Ratio podporila, sa uskutoční už tento víkend 22. a 23. júna v Teatro Colorato na Františkánskom námestí v Bratislave. Vstupenky naň si môžete zakúpiť na sobotná premiéra hry František | Vstupenky, nedeľná repríza hry František | Vstupenky

Predstavenie je vhodné pre rodiny s deťmi vo veku od 12 rokov. Okrem legendy o sv. Františkovi v sebe zahŕňa aj humor, moderný tanec a greoriánsky chorál.

Spolu s Katjou Vox Vás  naň srdečne pozývame a budeme sa tešiť na Vašu účasť! 

Zdieľať:

Viac noviniek

Ďakujeme za Váš záujem o informácie od Nadácie Fides et Ratio.

Radi Vám ich budeme posielať.